Bursa Szkolna nr 3 w Łomży

Konto 54 156000132509209470000001

Bursowe Koło Wolontariatu

1. Założenia pracy Bursowego Koła Wolontariatu

Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych. Bursowe Koło Wolontariatu jest inicjatywą skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku bursowym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne. Wolontariat jest działaniem, które pozwala rozwijać postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia. Stwarza okazję do budowania świata wartości, szukania pożytecznej formy spędzania czasu wolnego, pomaga w rozwijaniu zainteresowań. Zaangażowanie młodzieży do niesienia pomocy innym ludziom, uwrażliwia ją na innego człowieka, rozwija uczucia empatii i zrozumienia dla innych.

2.  Cele szczegółowe:

1. Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie
  2. Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.
  3. Kształtowanie postaw prospołecznych,
  4. Rozwijanie empatii i tolerancji.
  5. Inspirowanie do aktywnego spędzania wolnego czasu.
  6. Angażowanie się w działania na rzecz społeczności bursowej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
  7. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
  8. Rozwijanie zainteresowań.
  9. Wspieranie ciekawych inicjatyw społeczności bursowej
  10. Integracja wychowanków bursy
  11. Dostrzeganie konkretnych potrzeb w środowisku bursowym i lokalnym, organizowanie pomocy
  12. Kształcenie kompetencji kluczowych
  13. Uświadomienie zagrożeń wynikających ze zmian klimatu w skali świata i lokalnej społeczności;