Bursa Szkolna nr 3 w Łomży

18-400 Łomża

ul. Zjazd 3

tel. 86 216 46 09

 

Adres

18-400 Łomża


ul. Zjazd 3


tel. 86 216 46 09


 


Kontakt

Bursa Szkolna nr 3

ul. Zjazd 3  18-400 Łomża 

sekretariat@bs3lomza.szkolnastrona.pl

Konto 54 156000132509209470000001

Tyburcy Chodźko - fundator

Jak podają dostępne źródła rodzina Chodźków była znana i rozpowszechniona na Litwie. Ojciec Tyburcego Jan Chodźko gospodarzył na roli w majątku Wilejkowicze w parafii Żodziszki. Tyburcy był jego najstarszym synem, który za udział w powstaniu styczniowym został w 1864r zesłany do Wiatk

i.chodzko - Twitter Search / Twitter     

Po powrocie z zesłania przybył do Królestwa, a od około 1880r zamieszkał w Łomży, gdzie otworzył zakład fotograficzny. Dał się poznać mieszkańcom miasta jako niestrudzony społecznik i organizator życia społecznego. Realizując swoje pasje fotograficzne, pracował jednocześnie w instytucjach ekonomicznych i tak: zarządzał rachunkowością w Kasie Pożyczkowej Przemysłowców Łomżyńskich, był też członkiem Gubernialnej Komisji Podatku Przemysłowego, dwukrotnie wybierano go także na stanowisko Naczelnika Straży Ogniowej. Współpracował również z lokalnym teatrem dramatycznym, a efekty jego  pasji fotograficznej możemy podziwiać do dzisiaj w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Po wyjeździe do Wilna w 1900r okazało się, że z tęsknoty za Łomżą planował do niej swój powrót, ale przeszkodziła mu już w tym ciężka choroba.

„ W dniu 13 sierpnia 1908 r. zgasł w Wilnie po długich i ciężkich cierpieniach obywatel miasta Łomży, były właściciel zakładów fotograficznych w Łomży, w Wilnie, w Druskiennikach ś. p. Tyburcy Chodźko, pracownik niezmordowany, szermierz postępu i pracy u podstaw, obywatel prawy, działacz dla dobra społecznego niestrudzony.”

Tyburcy Chodźko przed swoim wyjazdem w 1900r do Wilna, zdążył wznieść w Łomży przy ul.Zjazd okazały dwupiętrowy budynek mieszkalny, w którym ostatecznie nie dane mu było nigdy zamieszkać. Budynek ten zwany w Łomży tego okresu „Pałacem Chodźki” przechodził zmienne koleje losu.

Przed wojną w „Pałacu Chodźki” znajdowało się Seminarium Nauczycielskie Żeńskie im. Narcyzy Żmichowskiej, zaś krótko po wojnie gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Następnie „bezmyślnie” bez uwzględnienia kontynuacji stylu „Pałac Chodźki” został przekształcony w internat, którą to funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Piękną stylową bryłę budynku „Pałacu Chodźki” możemy dzisiaj podziwiać jedynie na zachowanych pamiątkowych fotografiach.

/oprac. red na podstawie źródeł historycznych udostępnionych przez 

www.historialomzy.pl/

Goniec Łomżyński nr4

http://www.mignet.pl/goniec_archiwum.html

autor zdjęć: www.historialomzy.pl